Sprawozdania

Sprawozdanie z zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego

Członków Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez III Rzeszę na Rzecz Budowy Obozu KL Auschwitz-Birkenau     w dniu 19 listopada 2017 r.

 

Zebranie otworzył i przywitał członków Stowarzyszenia oraz przybyłych gości Prezes Stowarzyszenia Pan Józef Kozioł. Zaproponował na przewodniczącego zebrania Pana Władysława Piętkę, kandydat wyraził zgodę. Kandydaturę przegłosowano w głosowaniu jawnym. Głosów za – 164, nie – 0, wstrzymanych -0.

Przewodniczący Zebrania ponownie przywitał przybyłych członków Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości. Stwierdził bardzo przykry incydent jakim jest bardzo duża absencja zaproszonych gości. Zaproszeni goście nie przybyli bez podania przyczyny.

– Załącznik nr 1.

Przewodniczący przedstawił Porządek zebrania, który został przegłosowany jednogłośnie (164 głosy) w głosowaniu jawnym.

– Załącznik nr 2.

– Wybór Sekretarza Zebrania – propozycja Halina Karolus – wyraziła zgodę, w głosowaniu jawnym jednogłośnie (164 głosy) została wybrana.

– Wybór Komisji Uchwał i Wniosków – propozycje: Janina Biesik i Krzysztof Malicki. W głosowaniu jawnym jednogłośnie  (164 głosy) została wybrana Komisja Uchwał i Wniosków.

– Wybór Komisji Skrutacyjnej. Propozycje: Stanisław Krzemień, Beata Materna, Julia Marszałek. Kandydaci wyrazili zgodę w głosowaniu jawnym jednogłośnie (164 głosy) została wybrana Komisja Skrutacyjna.

– Sprawozdanie Zarządu z działalności Stowarzyszenia w latach 2014-2017 przedstawiła Pani Ewa Szczepańska – wce Prezes Stowarzyszenia.

– Załącznik nr 3.

Sprawozdanie w głosowaniu jawnym jednogłośnie (164 głosy) zostało przyjęte przez uczestników Zebrania.

– Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia przedstawiła Pani Bożena Kucharska – przewodnicząca Komisji.

– Załącznik nr 4.

Sprawozdanie Komisji zostało przyjęte przez Zebranie w głosowaniu jawnym – jednogłośnie. Następnie Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej zaproponowała udzielenie absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia za lata 2014-2017. W głosowaniu jawnym jednogłośnie (164 głosy). Zebranie udzieliło absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia.

– Następnie Przewodniczący Zebrania zaproponował zmiany w Statucie Stowarzyszenia. Zmiany dotyczące §22, punkt 1. Dotychczasowa treść:

§22

1.     Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej są wybierani i odwoływani w głosowaniu tajnym lub jawnym, w zależności od uchwały Walnego Zebrania, w obecności ponad połowy ogólnej liczby członków, bezwzględną większością głosów.

Po zmianie §22, punkt 1 Statutu Stowarzyszenia przybierze treść:

§22

1.     Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej są wybierani i odwoływani w głosowaniu tajnym lub jawnym, w zależności od uchwały Walnego Zebrania większością głosów.

Zmiany w Statucie zostały przegłosowane przez Zebranie w głosowaniu jawnym, jednogłośnie (164 głosy). Nowa treść §22, punkt 1 Statutu Stowarzyszenia obowiązuje od dnia dzisiejszego tj. 19 listopada 2017 r.

– Wybory Zarządu i Komisji Rwizyjnej.

W związku z odejściem (zgon) p. J Naglik długoletniej działaczki Stowarzyszenia (w trakcie trwania kadencji Zarządu) w jej miejsce Uchwałą Zarządu Stowarzyszenia został  w jego skład wprowadzony P. Krzysztof Malicki.

Do Zarządu Stowarzyszenia zaproponowano następujące kandydatury: Józef Kozioł, Ewa Szczepańska, Janina Biesik, Zofia Pędrys, Halina Karolus, Maria Borowska, Andrzej Malicki, Krzysztof Malicki i Józef Płachta. Przewodniczący Zebrania zaproponował głosowanie jawne na cały blok kandydatur. Zebranie wyraziło zgodę. W głosowaniu jawnym kandydatury do Zarządu Stowarzyszenia zostały wybrane jednogłośnie (164 głosy).

Zarząd Stowarzyszenia w nowej kadencji będzie pracował w składzie:

Józef Kozioł – Przewodniczący Stowarzyszenia,

Ewa Szczepańska – Z-ca Przewodniczącego Stowarzyszenia,

Janina Biesik – Z-ca Przewodniczącego Stowarzyszenia,

Zofia Pędrys – Skarbnik Stowarzyszenia,

Halina Karolus – Sekretarz Stowarzyszenia,

Maria Borowska – członek Zarządu Stowarzyszenia,

Andrzej Malicki – członek Zarządu Stowarzyszenia,

Krzysztof Malicki – członek Zarządu Stowarzyszenia,

Józef Płachta – członek Zarządu Stowarzyszenia,

– Wybory Komisji Rewizyjnej.

W skład Komisji rewizyjnej zaproponowano następujące osoby: Bożena Kucharska, Zofia Mekla, Andrzej Wykręt.

W głosowaniu jawnym jednogłośnie (164 głosy) została wybrana Komisja Rewizyjna           w składzie:

Bożena Kucharska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,

Zofia Mekla – członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,

Andrzej Wykręt – członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.

– W dalszym punkcie Zebrania Przewodniczący przypomniał i przedstawił interpretacje Statutu Stowarzyszenia – dotyczy §9, §11, §16, §17, §18, §19,

Rozpoczęła się dyskusja.

Jako pierwszy zabrał głos P. Albert Bartosz – Wójt Gminy Oświęcim. Urząd Gminny jest bardzo otwarty na problemy, na dyskusje i robi co może żeby postulaty zgłaszane były pozytywnie załatwiane. Jest to w interesie wszystkich między innymi sprawa, o której zależy Stowarzyszeniu. Sprawa ta jest bardzo trudna, może okazać się bardzo długa, ale trzeba walczyć o to co zostało zabrane, rodzinom należy zadośćuczynić. Banery zamieszczone na parkingu Gminnym obok obozu, uważam,że są widoczne, ale muszą również stwarzać platformę porozumienia – spełniają swoją rolę.

Bardzo duże zasługi w pozytywnych poczynaniach Stowarzyszenia na Pan Senator Andrzej Pająk. Posłowie boją się, że nie istniejąca Ustawa może spowodować wiele nieścisłości  w późniejszym czasie, że wypłacenie odszkodowań nie pozostawi zamknięcia sprawy. Należy stworzyć przestrzeń międzynarodowej reklamy, dalej prowadzić walkę, działać nawiązując współprace i kontakty. Nie możemy zapominać gdzie jesteśmy i musimy pewne sprawy realnie oceniać.     W Zarządzie Stowarzyszenia są osoby posiadające pozytywne walory pijarowskie oraz bardzo mądre podejście do problemu, który jak wspomniałem jest bardzo trudny. Jestem otwarty na niesienie pomocy w ramach moich uprawnień.

P. Ewa Szczepańska – Sytuacja obozu Auschwitz-Birkenau jest specyficzna i należy do tej sprawy podchodzić indywidualnie. Jest inna niż w Warszawie i innych miastach Polski.

– P. Wójt – Nie jestem prawnikiem, ale dla Stowarzyszenia potrzebny jest prawnik o kierunku prawa międzynarodowego.

– P. J. Kozioł – Będąc u P. Kochanowskiego (RPO) z jego relacji wynikało, że Państwo otrzymało pieniądze za odszkodowania – niestety dla Stowarzyszenia, które liczy 280 członków (rodzin), a wrzeczywistości to około 1000 osób, są to groszowe sprawy, o które ze wstydem musimy walczyć.

– Głos z sali (anonimowo) – W jakim języku są banery?

– P. Wójt – W języku polskim i angielskim (najlepiej rozumiany w więkrzości krajów świata).

– Głos z sali (anonimowo) – Dlaczego I tura osób dostała odszkodowania, a my nie? 

– P. Ewa Szczepańska:

– Był bardzo krótki termin składania dokumentów,

– Brak dokumentów co było podstawową trudnością,

– Niewiadome miejsce, gdzie kwestionariusze szkód można była zdobyć (Archiwum Państwowe        w Katowicach, część w AP  Oświęcimiu),

– Brak nagłośnienia, czy informacji w społeczeństwie Polskim, wiele osób nie zdążyło w terminie skompletować dokumentów.

– P. Wójt – To się państwu należy – ja sam żyję w poczuciu niesprawiedliwości i spekulując sądzę, że trudno zakładać, że składki na ten cel byłyby ograniczone.

– Przew. Zebrania – Zarząd Stowarzyszenia pracuje społecznie, nie czerpiąc żadnych korzyści. Jest to długa żmudna droga i „po gruzach”

– P. Wójt – Grupa osób, która otrzymała odszkodowanie jest zadowolona, natomiast tej grupie, która nie otrzymała musimy pomóc poprzez korespondencję, nagłaśnianie sprawy    w mediach – po prostu wszędzie. Może to poskutkuje.

 – P. J. Kozioł – Stosunek polityków i partii rządzącej do tej sprawy odzwierciedla ich nieusprawiedliwioną obecność na dzisiejszym zebraniu. Na 17 zaproszonych, obecnych jest tylko 6. Jest to brak zainteresowania i dobrej woli z ich strony.

– P. Wójt – Panu Przewodniczącemu Stowarzyszenia życzę dalszej energii i zdrowia, które doceniam ze względu na jego wiek. W obecnej chwili prowadzę negocjacje na temat tzw. „ziemniczarek”. Aby w nich stworzyć przestrzeń ukazującą losy ludzi tej ziemi. Każdy z nas musi promować temat, który go boli – można porównać do rany która nie może się zagoić. Promujmy tą sprawę nie tylko w Polsce, w europie ale i na świecie.

– P. A. Ryszka – Cel Stowarzyszenia zasadny i moralnym obowiązkiem władz powinno być uregulowanie odszkodowań względnie wypłacenie zadośćuczynienia lub rekompensaty.

– P. J. Kacorzyk Z-ca Dyr. Muzeum – Dziękuję Zarządowi Stowarzyszenia za aktywny udział w uroczystościach organizowanych przez Muzeum, Gminę i Parafię, zawsze uroczystości są   z Waszym udziałem. W Muzeum bardzo wiele się dzieje- przeprowadzana będzie modernizacja baraków, odnawianie ich. Inwestorem finansowym będzie Fundacja Auschwitz-Birkenau. Prosiłbym również państwa o wyrozumienie, jest to również historia moich przodków. Bardzo dziękuję za zaproszenie i myślę, że będziemy traktować się jak przyjaciele.

– Przew. Zebrania – Przewodniczący poprosił o merytoryczną dyskusję i podawania wolnych wniosków, nie ukrywając swojej tożsamości.

– Głos z sali (anonimowo) – Kiedy będą wypłacane odszkodowania?

– P. J. Kozioł – Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Jest to w gestii Rządu RP.

– Głos z sali – Muzeum pozyskuje bardzo duże ilości pieniędzy a opłat. Nie powinno stanowić wielkiej przeszkody, żeby uwzględnić Stowarzyszenie w rozrachunku.

– P. J. Kacorzyk – Należy pamiętać o tym co się wydarzyło – to są bardzo delikatne sprawy. Na pewno trzeba usiąść do mądrych rozmów – być może dyskusja wskaże kierunek.

– P. J. Kozioł – Jeżeli Stowarzyszenie miałoby korzystać z usług prawnika międzynarodowego – to nas na to nie stać. Jest za drogi jak na Stowarzyszenie. Ministerstwa z którymi prowadzone były rozmowy albo się rozwiązały np. (Min. Skarbu) inne istniejące nie podjęły dalszych rozmów i poczynań.

– Przew. Zebrania – Indywidualne sprawy i pozwy to bardzo problematyczna sprawa.

– P. Wójcik – Czy może odbyć się proces zbiorowy jeżeli poszkodowani ubiegali by się o jednorazowe odszkodowanie lub zadośćuczynienie w jednakowej kwocie.

– P. J. Kozioł – To nie jest możliwym, żeby ujednolicić kwoty odszkodowawcze. Niemożliwe jest to w procesie zbiorowym.

– Przew. Zebrania – Przy indywidualnych sprawach sądowych w Niemczech – wstępna oplata wynosi ok. 10 tyś. Euro.

– Głos z sali – Proponuję stworzyć Fundację, która mogłaby być dofinansowana z budżetu państwa na wzór innych, aktualnie tworzonych.

– Głos z sali – Proponuję by Stowarzyszenie przekształcić w Fundację, lub szukać porozumienia z innymi Fundacjami.

– Głos z sali – Umówić się z P. Premier w celu omówienia naszych odszkodowań.

– P. J. Kozioł – P. Premier na nasze interwencje w tej sprawie milczy – brak odpowiedzi na nasze pisma.

– Głos z sali – Na zebraniu powinna być telewizja.

– P. K. Malicki – TVP Kraków jest obecna na naszym zebraniu. Telewizja TVN i POLSAT nie podjęły tematu. Obecny jest również na naszym zebraniu redaktor Naczelny „Gminy Oświęcimskiej” P. Lech Chodecki. Ponadto Stowarzyszenie posiada ładna stronę internetową, na której umieszczamy korespondencję, wywiady, bieżącą działalność, itp.      W sprawie rozeznania tematu „Fundacja” to poczynania Zarządu będziemy umieszczać na stronie internetowej.

– P. St. Krzemień – Uzgodniono spotkanie z dziennikarzami „Gazety Polskiej” aktualnie rządowej – po poznaniu tematu nie doszło do reportażu ani artykułu.

– Głos z sali – Może Muzeum coś zrobi w temacie „Fundacja”.

– P. J. Kacorzyk – Nie ma możliwości powiązania Fundacji z Auschwitz-Birkenau ze Stowarzyszeniem.

– P. St. Krzemień – Być może rozwiązaniem naszych odszkodowań może być stan po ustanowieniu przez Sejm RP Ustawy o reparacji, która dotyczyć będzie całego kraju nie tylko Warszawy.

– Głos z sali – Mam wrażenie, że cała walka toczy się tylko o Brzezinkę, a nie o inne wsie.

– P. J. Kozioł – Stowarzyszenie ubiega się o odszkodowania dla 8 okolicznych miejscowości.

– Głos z sali – Przed wejściem do Muzeum umieścić skarbonki na dobrowolne datki dla poszkodowanych.

– P. J. Kozioł – W Brzezince przy Bramie Śmierci są dwie skarbonki – ciągle puste.

– P. J. Kacorzyk – W sprawie skarbonek są określone przepisy. Wejście do Muzeum jest bezpłatne. Jeżeli korzysta się z przewodnika to opłata tzw. na podstawie karty przewodnika. Jeżeli korzysta się bez przewodnika to wstęp wolny w pewnych wydzielonych godzinach.

Na tym dyskusję zakończono.

– Protokół Komisji Skrutacyjnej odczytał St. Krzemień.                           – Załącznik nr 5.

– protokół Komisji Uchwał i Wniosków odczytała P. Janina Biesik         – Załącznik nr 6.

W głosowaniu jawnym Zebranie jednogłośnie przyjęło proponowane uchwały.

Na tym zebranie zakończono.

Protokolant:   ( – ) /Halina Karolus/


Załącznik nr 1

Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę na Rzecz Budowy obozów KL Auschwitz-Birkenau w dniu 19.11.2017

 

Zaproszeni Goście

1.   Pani Beata Szydło – Prezes Rady Ministrów – nieobecna, brak przedstawiciela.

2.   Pan Zbigniew Birenat – Poseł na Sejm RP z ramienia PiS, nieobecny, brak przedstawiciela.

3.   Pan Andrzej Pajak – Senator RP, nieobecny, brak przedstawiciela,

4.   Pan Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski, przedstawiciel PiS, nieobecny, brak przedstawiciela.

5.   Pan Zbigniew Starzec – Starosta Powiatu Oświęcimskiego – nieobecny, brak Przedstawiciela.

6.   Pan Radosław Włoszek – Przewodniczący Rady Powiatu (PiS) – nieobecny, brak przedstawiciela.

7.   Pan Adam Sowa – Radny Powiatu Oświęcimskiego – Obecny.

8.   Pani Cecylia Ślusarczyk – Burmistrz Gminy Brzeszcze –nieobecna – brak przedstawiciela.

9.   Pan Janusz Chwierut – Prezydent Miasta Oświęcim, – nieobecny, brak przedstawiciela

10.     Pan Albert Bartosz – Wójt Gminy Oświęcim – obecny.

11.     Pan Piotr Śreniawski – Przewodniczący Rady Gminy Oświęcim – nie obecny, brak przedstawiciela.

12.     Pan Andrzej Ryszka – Sołtys sołectwa Brzezinka, obecny.

13.     Pan Piotr Cywiński – Dyrektor PMO – reprezentant Pan J. Kacorzyk.

14.     Pan Stanisław Rydzoń – Radca Prawny Stowarzyszenia.- nieobecny,

15.     Pan Lech Chodacki – Redaktor Naczelny gazety „Oświęcimska Gmina”.


Załącznik nr 2

 

PORZĄDEK OBRAD WALNEGO ZEBRANIA

SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZEGO CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA
OSÓB POSZKODOWANYCH PRZEZ III RZESZĘ NA RZECZ BUDOWY
OBOZU KL AUSCHWITZ-BIRKENAU W DNIU 19.11.2017 r.

1.     Otwarcie zebrania i przywitanie wszystkich przybyłych.

2.     Wybór Przewodniczącego Zebrania.

3.     Przedstawienie proponowanego porządku zebrania.

4.     Przyjęcie porządku zebrania.

5.     Wybór Sekretarza Zebrania.

6.     Wybór Komisji Uchwał i Wniosków.

7.     Wybór Komisji Skrutacyjnej.

8.     Sprawozdanie Zarządu z działalności Stowarzyszenia.

9.     Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania.

10. Sprawozdanie Komisji rewizyjnej.

11. Głosowanie nad absolutorium dla Zarządu Stowarzyszenia.

12. Zmiany w Statucie Stowarzyszenia i ich zatwierdzenie.

13. Wybory Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

14. Przypomnienie niektórych zapisów w Statucie Stowarzyszenia.

15. Wystąpienia gości.

16. Dyskusja i wolne wnioski.

17. Podjęcie Uchwał i Wniosków.

18. Zakończenie zebrania.


 

 

 

Załącznik nr 5

Protokół nr 1 Komisji Skrutacyjnej

Wybranej na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym

Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez III Rzeszę na rzecz budowy obozu KL Auschwitz-Birkenau w dniu 19.11.2017 r.

Komisja w składzie:

1.     Krzemień Stanisław – Przewodniczący,

2.     Materna Beata – członek Komisji,

3.     Marszałek Julia – członek Komisji.

Komisja stwierdza: Na ogólną liczbę 279 członków Stowarzyszenia obecnych na zebraniu jest 164 członków, co stanowi 59% ogólnej liczby.

Zebranie jest prawomocne.

Podpisy członków Komisji:

1 (-) Krzemień Stanisław

2 (-) Materna Beata

3 (-) Marszałek Julia

 

Protokół nr 2 Komisji Skrutacyjnej

Wybranej na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym

Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez III Rzeszę na rzecz budowy obozu KL Auschwitz-Birkenau w dniu 19.11.2017 r.

Komisja w składzie:

1.     Krzemień Stanisław – Przewodniczący,

2.     Materna Beata – członek Komisji,

3.     Marszałek Julia – członek Komisji.

Komisja stwierdza:

1.     W wyborach do Zarządu Stowarzyszenia w głosowaniu jawnym brało udział 164 członków. Zarząd Stowarzyszenia został wybrany jednogłośnie bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

2.     W wyborach do komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia w głosowaniu jawnym brało udział 164 członków. Członkowie Komisji Rewizyjnej zostali wybrani jednogłośnie bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

Podpisy członków Komisji:

1 (-) Krzemień Stanisław

2 (-) Materna Beata

3 (-) Marszałek Julia


Załącznik nr 6

Protokół Komisji Uchwał i Wniosków

Wybranej na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym

Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez III Rzeszę

na rzecz budowy obozu KL Auschwitz-Birkenau

w dniu 19.11.2017 r.

Komisja w składzie:

1.     Biesik Janina – Przewodnicząca Komisji,

2.     Malicki Krzysztof – członek Komisji,

W trakcie Zebrania podjęto następujące Wnioski i Uchwały:

1.     Zebranie przyjęło sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia.

2.     Zebranie przyjęło sprawozdanie Komisji Rewizyjnej i udzieliło Zarządowi absolutorium, jednogłośnie.

3.     Zebranie podjęło Uchwałę o głosowaniu jawnym przy wyborach nowych władz Stowarzyszenia. Zebranie wybrało Zarząd i Komisję Rewizyjną jednogłośnie w głosowaniu jawnym.

4.     Zebranie zmieniło brzmienie §22 punkt 1 Statutu Stowarzyszenia, który od dnia dzisiejszego przyjmuje treść:

§22, 1. Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej są wybierani i odwoływani w głosowaniu tajnym lub jawnym, w zależności od uchwały Walnego Zebrania większością głosów.

5.     Zarząd Stowarzyszenia powinien rozeznać możliwości wspólnego działania w Fundacji lub doprowadzić do jej powstania.

6.     Po wejściu w życie Ustawy Reprywatyzacyjnej – Zarząd Stowarzyszenia powinien rozeznać możliwości dostosowania roszczeń członków i wystąpić zgodnie z Ustawą o wypłaty.

Podpisy członków Komisji:

1 (-) Biesik Janina

2 (-) Malicki Krzysztof